Nastpna Ostatnia

2017-06-30

Dziękujemy

Drodzy Przyjaciele,

Przyjmijcie z serca płynące podziękowania za wdrożenie w życie śmiałego pomysłu akcji charytatywnej Tydzień dla Hospicjum. W czasie przygotowań każdy z Was  aktywnie angażował się w rozliczne działania, byliście kreatywni i przedsiębiorczy. Nie liczyliście czasu. Często odbywało się to kosztem rodziny i najbliższych. Jednak szczytny cel, który sobie obraliście był najważniejszy. I za to Wam, drodzy Przyjaciele Hospicjum dziękuję.

Wiedzieliście, że w grupie siła, dlatego doskonale współpracowaliście ze sobą, działaliście non – profit uzyskując wspaniały efekt synergii. Dziękuję Wam, drużyno, mam nadzieję, że za rok znowu będziecie z nami.

 

Prezes Zarządu
Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych

Hospicjum w Gliwicach

Artur Pakosz

 

Drużyna to:

Magdalena Budny – Radna Rady Miasta, pomysłodawczyni akcji, świetna organizatorka, osoba godna zaufania. Charyzmatyczna i ciepła, od lat działaczka na niwie „pomagania innym”-na rzecz dzieci z Domu Dziecka Nr 2, którego wiele lat była dyrektorem, na rzecz mieszkańców miasta, na rzecz hospicjum.

Grzegorz Filipczyk – społecznik z ogromną pasją i sercem działający w biznesie, dyrektor CH FORUM. Kapitan Drużyny Przyjaciół Hospicjum, poświęcił ogrom energii i prywatnego czasu angażując się w pozyskanie środków na organizację akcji. Niezastąpiony piłkarz podczas meczu z Reprezentacją Artystów Polski oraz pomocnik podczas aukcji na rzecz hospicjum.

Piotr Pielka -  dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach, człowiek orkiestra. Swą osobą daje gwarancje, że wszystkie inspirowane przez Niego wydarzenia kulturalne będą na najwyższym poziomie. Ten poziom gwarantuje zwłaszcza profesjonalna Kadra i uzdolnieni Podopieczni MDK

Grażyna Rosławska – na co dzień dyrektor Gimnazjum Nr 1 im S. Batorego, potrafiła ideą pomocy potrzebującym zarazić swoich uczniów-wolontariuszy i nauczycieli. Włożyła mnóstwo energii i pozytywnych emocji w kreatywne działania podczas akcji, uczniowie-wolontariusze wraz z nauczycielami zbierali środki podczas ośmiu dni akcji.

Krzysztof Dobryniewski – Fundacja Gramy Razem, już sama nazwa fundacji wskazuje na grę zespołową z dużym zaangażowaniem na rzecz potrzebujących. Prywatnie właściciel Agencji Reklamowej Media 360 group. Sponsor plakatów i cegiełek na akcję.

Wojciech Kijewski – wzór działacza, wychowawcy i sportowca. Od lat krzewi kulturę fizyczną w mieście. Aktywny, działa z ogromnym zaangażowaniem zawsze dostrzegając potrzeby innych. Pomysłodawca Mistrzostw Polski Domów Dziecka w Futsal oraz szesnastu edycji Turniejów Gwiazd im. Henryka Bałuszyńskiego.

Aleksandra Niemczyk – dyrektor Hotelu Qubus, z racji swojej profesji doskonale zorganizowana, pomysłodawczyni Akademii Małego Hotelarza, twórcza i przedsiębiorcza. W ubiegłym roku wyróżniona w plebiscycie Dziennika Zachodniego „Kobieta na Medal”

Edyta Mierzwa – Dyrektor Gliwickiego Ośrodka Metodycznego. Jej doświadczenie organizacyjne i znajomość środowiska edukacyjnego sprzyjało organizacji akcji. Świetnie radziła sobie z setkami najmłodszych Gliwiczan, dla których wraz z Jarkiem Kaszowskim współorganizowała Spartakiadę Przedszkolaka

Jarosław Kaszowski – dla kibiców Piasta człowiek legenda. Zaangażowany, swoje doświadczenie przekazuje najmłodszym prowadząc Akademię Piłkarską Team. Na boisku był wybitnym pomocnikiem, w życiu codziennym chętnie pomaga innym.

Patrycja Duczmal –ekspertka od marketingu CH FORUM, konkretna, kompetentna, świetna w komunikacji międzyludzkiej, doskonała organizatorka wydarzeń w FORUM jak i na stadionie. Wrażliwa i pracowita, niezastąpiona.

Marek Thorz - na co dzień dba o dobry wizerunek CH FORUM, doskonale zadbał  o współpracę z mediami organizując profesjonalny briefing. Dzięki Niemu o akcji dowiedział się cały Śląsk.

Bożena Niemczynowicz – V-ce Prezes Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych „Hospicjum”. W stowarzyszeniu pełni odpowiedzialną funkcję ds. zarządzania, zajmuje się jakością świadczonych usług, dba o dobry klimat w zespole. Podobnie podczas przygotowań do akcji Tydzień dla Hospicjum z uśmiechem i wrodzonym wdziękiem a także odpowiedzialnością dbała o jakość i klimat.

Krzysztof Gryc – Członek Zarządu Stowarzyszenia, wolontariusz Hospicjum przez duże „W”. Społecznik zaangażowany bezgranicznie tej instytucji, pracowity, oddany, skrupulatnie realizujący wszystkie zadania. Obok Bożenki oddelegowany do działań podczas akcji. Dał się poznać, jako odpowiedzialny Wolontariusz i wspaniały Przyjaciel nie tylko Hospicjum ale też organizatorów.

 

                               

 

2017-06-30

Dziekujemy

Drodzy, Darczyńcy Hospicjum im. Miłosierdzia Bożego w Gliwicach,

Umiejętność dzielenia się z innymi, potrzebującymi to prawdziwy skarb. To wyjątkowa umiejętność, na którą składa się wrażliwość, otwartość, empatia i szlachetność. Dostrzeganie potrzeb drugiego człowieka w dzisiejszych, połączonych z codziennym zabieganiem i pośpiechem czasach budzi duży podziw.
Pragnę wszystkim Darczyńcom, Ludziom wyjątkowym podziękować za ten wyjątkowy dar – dar płynący z Waszych serc, dar dzielenia się z potrzebującymi, dar umiejętności pomagania.
Proszę, pozostańcie z nami.
                        

Z wyrazami szacunku
    Prezes Zarządu
      Artur Pakosz

 

2017-06-30

Dziękujemy

Szanowni Państwo,

W imieniu organizatorów, pracowników, wolontariuszy oraz własnym pragnę serdecznie podziękować wszystkim Mieszkańcom Gliwic i sąsiednich miejscowości, którzy włączyli się aktywnie w akcję charytatywną na rzecz Hospicjum im. Miłosierdzia Bożego w Gliwicach. Był to czas bardzo wytężonych działań na rzecz naszej placówki.


Dzięki zaangażowaniu ludzi dobrej woli udało się dotrzeć z ideą konieczności rozbudowy hospicjum do tysięcy mieszkańców i zarazić tą ideą. Dziesiątki wolontariuszy zbierało do przygotowanych puszek  pieniądze w zamian za cegiełki. Bardzo emocjonalnie podeszli do akcji nasi pacjenci. Wzruszenie, satysfakcja i niejednokrotnie łzy dawały wyraz uświadomieniu sobie, że nie są sami w chorobie, że oprócz bliskich pamiętają o nich i troszczą się dziesiątki ludzi.
Fakt, jak ciepło przyjęli Państwo akcję charytatywną na naszą rzecz świadczy o tym, że wielu z Was miało pośredni lub bezpośredni kontakt z nami i dobrze wspólnie uświadamiamy sobie ważność i potrzebę rozbudowy. Chorzy muszą mieć komfort i prywatność w trudnych momentach swojego życia. Będziemy bezgranicznie wdzięczni, jeśli będziecie o nas pamiętać, wspierać sercem, duchowo i finansowo. Kwota, jaką musimy zgromadzić jest ogromna – 5,5 miliona złotych. Część środków już posiadamy wskutek akcji i Państwa hojności.
Polecamy się dalszej pamięci i wsparciu,

Z wyrazami głębokiego szacunku 
Prezes Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych Hospicjum w Gliwicach
Artur Pakosz

 

2017-06-12

Kilometry dla Hospicjum

Zapraszamy bardzo serdecznie do uczestnictwa w wydarzeniu sportowym "Kilometry dla Hospicjum". W ten sposób wpiszemy się w całotygodniowy cykl imprez, które będą miały na celu zbieranie funduszy na rozbudowę naszej placówki.Powiadomcie znajomych -4,2 kilometra każdy jest w stanie przebyć, zwłaszcza w tak szczytnym celu!

Zapisy odbywają się już teraz drogą elektroniczną na stronie gliwickiej prowokacji biegowej http://www.gppb.eu/ Można też będzie się zapisać przed samym wydarzeniem w biurze biegu.

 

2017-06-05

Media o Tygodniu dla Hospicjum

https://katowice.tvp.pl/30283664/8052017-godz-2145

http://tvimperium.pl/wiadomosci/wtorek-tydzien-dla-hospicjum-hybrydy-gliwicach-rajd-360-stopni/

http://www.nowiny.gliwice.pl/cale-gliwice-dla-hospicjum-najwieksza-na-slasku-akcja-charytatywna

http://www.24gliwice.pl/wiadomosci/to-bedzie-jedno-z-najwiekszych-wydarzen-charytatywnych-na-slasku-cel-rozbudowa-hospicjum/

http://www.piast-gliwice.eu/aktualnosci/tydzien-dla-hospicjum-przy-okrzei.html

http://infogliwice.pl/hospicjum-potrzebuje-wsparcia-zbiorka-pieniedzy-na-rozbudowe/

http://www.galeriehandlowe.pl/publikacje/eventy/artykul/wszyscy-pomagaja-tydzien-dla-hospicjum-z-ch-forum

 

2017-04-11

Życzenia

Dużo zdrowia, radości, pomyślości .. tak sobie życzymy podczas każdych świąt Wielkiej Nocy. Nocy, podczas której otrzymaliśmy jeszcze jedną szansę na życie. Dostaliśmy także świadomość tego, że życie nie kończy się na rzeczach ziemskich, ale wybiega dużo dalej i nie ważne jak to nazwiemy, mamy świadomość, że to "dalej" istnieje. Te święta pokazują nam, że śmierć tutaj, na ziemii to tak na prawdę zakończenie dopiero pierwszego etapu życia i tak  wszystko jeszcze przed nami.

Jest naszą ludzką naturą niedocenianie tego co się posiada. W ekonomii nazywamy to nieograniczonością potrzeb. Doceniamy wartość osób, relacji w momencie ich utraty, dlatego w tym roku niestandardowo życzymy Wam radości z tego co posiadacie. Czerpania garściami z relacji z drugim człowiekiem. Czujcie się wolni i niech radość przenika Was na wskroś.

... i na koniec tak chcielibyśmy jeszcze Wam podziękować za to, że lata mijają, świat się zmienia a Wy jesteście zawsze z nami. Wierzycie w nas i dajcie motywację na każdy dzień

Dzięki!

 

 

2017-04-11

Wyniki zbiórki publicznej - Jarmark Charytatywny w Gliwicach

Dziękujemy najmocniej Stowarzyszeniu Kocham Gliwice za organizację jarmarku charytatywnego, z którego dochód został przekazany na rozbudowę Hospicjum.Dziękujemy wszystkim odwiedzającym jarmark, bo to dzięki Wam zebrana kwota jest bardzo okazała. Wynosi równe 7820,27 zł

 

2017-03-15

Zrób zakupy w Tesco, pomóż naszym pacjentom

Zapraszamy do udziały w akcji: "Decydujesz, pomagamy", która odbywa się w sklepach sieci Tesco. Będąc na zakupach, możesz zagłosować na hospicyjny projekt: zakup sprzętu do rehabilitacji osób dotkniętych chorobą nowotworową. Każdy głos to większa szansa na lepszą rehabilitację naszych pacjentów. Pamiętajcie o nas

Sklepy, w których możesz oddać swój głos: Gliwice Łabędzka 26, Knurów Szpitalna 37, Knurów 1 Maja 70, Gliwice Toszecka 102, Gliwice Kochanowskiego 36

 

2017-02-03

Przekaż 1 % na rzecz Hospicjum w Gliwicach

W tym roku, tak jak zresztą we wszystkich ubiegłych latach poprosimy Was (choć z lekką dozą nieśmiałości - wszak niesamowicie nam pomagacie na każdym kroku) o przekazanie 1% Waszego podatku na rzecz Hospicjum w Gliwicach.

Przed nami wielkie wyzwanie jakim jest rozbudowa naszego Hospicjum i właśnie na ten cel kierowane są teraz wszystkie pozyskiwane środki. Walczymy, żeby pacjenci mieli zawsze najwyższy standard opieki.

Jeśli rozliczacie się sami - to zapraszamy do wypełnienia pita przez program na stronie

https://www.eopp.pl/pit/hospicjum-gliwice

Pola, które będą potrzebne do przekazania 1% podatku zostały już tam wypełnione. Jeśli jednak nie chcecie korzystać z tego programu znajdźcie w formularzu PIT część zatytułowaną "Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego" i tam w odpowiedniej rubryce wpiszcie nasz KRS: 0000001834 W razie jakichkolwiek pytań służymy pomocą i pięknie z góry dziękujemy zarówno za wpłaty jak i udostępnienie dalej tej wiadomości.

1% na rzecz Hospicjum w Gliwicach

 

2017-02-03

Rozbudowa Hospicjum

Infrastruktura Hospicjum w Gliwicach liczy już 16 lat i wymaga zmian. Trzeba aby nasi chorzy, ich rodziny, personel i wolontariat znaleźli się w zupełnie nowej przestrzeni. Trzeba aby komfort życia i posługi w naszym domu uległ dużej poprawie. Trzeba aby opieka domowa miała nowe, lepsze zaplecze.

Hospicjum pomaga rocznie w domach ponad 1400 chorym, ponad 400 z nich znajduje pomoc w oddziale medycyny paliatywnej. Dziś wykorzystujemy dwa budynki, w jednym z nich oddział zajmuje trzy kondygnacje, co stanowi pewien dyskomfort dla chorych i spory dla posługujących. Drugi to przekształcony na cele poradni medycyny paliatywnej i hospicjum domowego dom jednorodzinny, w którym przycupnęło także biuro. To czym dysponujemy stanowi zaplecze dla wszystkich form opieki, ale także jest miejscem szkolenia studentów pielęgniarstwa, medycyny i fizjoterapii oraz lekarzy specjalizujących się w dziedzinie medycyny paliatywnej. Z coraz większą trudnością spełnia swoje funkcje.

Plany mamy ambitne, wykonany projekt architektoniczny jest także nie mniej ambitny. Powstanie oddział na jednej kondygnacji z salami jedno i dwuosobowych, w pełni klimatyzowany. Zyskamy nowy gabinet lekarski, pielęgniarki oddziałowej, zabiegowy oraz zwiększy się znacząco powierzchnia magazynów. Oddział wzbogaci się o drugą windę, dostosowaną do transportu pełnowymiarowych łóżek chorych. Powstanie nowe zaplecze do fizjoterapii i terapii zajęciowej, jak również nowoczesna sala audiowizualna dla studentów, pielęgniarek i lekarzy. Ważnym dopełnieniem będzie nowa, większa kaplica. Zupełnie nową jakość uzyskają pomieszczenia hospicjum domowego oraz biura.

Nowością ma być zorganizowanie w naszym hospicjum podstawowej opieki zdrowotnej dla wszystkich chętnych. Chcemy w ten sposób przełamać być może ostatnie bariery wśród mieszkańców naszego miasta, choć wierzymy, że po tylu latach udało nam się obalić większość stereotypów na temat hospicjum.

W końcu chcemy dać naszym chorym i ich rodzinom nową przestrzeń z małą kafejką- miejsce spotkań i relaksu. W końcu nasi chorzy są tacy jak my…

Wszystkie aktualne informacje na temat rozbudowy Hospicjum w Gliwicach znajdziesz na http://budujemyhospicjum.pl

 

2017-02-03

Kalendarz w każdej klasie

W tym roku już po raz kolejny Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych „Hospicjum” zorganizowało akcję „Kalendarz w każdej klasie” na rzecz Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach. 1311 hospicyjnych kalendarzy autorstwa Zygmunta Suchańskiego zagościło na terenie 44 placówek oświatowych. Tradycyjnie akcji towarzyszyły konkursy: literacki, recytatorski i plastyczny za których organizację odpowiedzialny jest nauczyciel ZSO Nr 10 w Gliwicach Joanna Olesińska. Mottem tegorocznych konkursów były słowa Pam Brown:   „Wszyscy mamy moc dawania szczęścia… słuchające ucho, patrzące oko, wyciągniętą rękę”

W konkursach wzięło udział około 100 uczniów z następujących gliwickich szkół: Szkoła Podstawowa Nr 7, Szkoła Podstawowa Nr 23, Szkoła Podstawowa Nr 38, Gimnazjum Nr 1, Gimnazjum Nr 3, ZSO Nr 1, ZSO Nr 2, ZSO Nr 3, ZSO Nr 5, ZSO Nr 10, ZSO Nr 11, ZSO Nr 14, ZSOE, ZSTI, GCE, ZSTiO, CKUiZ, ZSP Nr 6 a także z ZSTU z Tarnowskich Gór oraz Szkoły Podstawowej z Toszka.

Dnia 11 stycznia 2017 r. w Centrum Organizacji Kulturalnych „Perełka” w Gliwicach odbyło się spotkanie, którego celem było podsumowanie tegorocznej akcji oraz rozdanie nagród wieńczących konkursy. W trakcie spotkania wręczono nagrodę specjalną za długoletnią współpracę w ramach akcji, byłemu metodykowi ds. języka polskiego pani Emilii Piwowar oraz Katarzynie Zakliczyńskiej uczennicy ZSO Nr 10 w Gliwicach za pomoc w przygotowaniu dyplomów.

W spotkaniu uczestniczył prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych „Hospicjum” pan Artur Pakosz, koordynatorka hospicyjnego wolontariatu pani Aneta Korzuśnik - Nowak, konsultant ds. projektów edukacyjnych Gliwickiego Ośrodka Metodycznego pani Elżbieta Milcarz, pani Ilona Rola z Gliwickiego Centrum Wolontariatu, pani metodyk ds. języka polskiego pani Grażyna Szepe a także dyrektor ZSO Nr 10 pan Adam Sarkowicz, wicedyrektor ZSOE pan Piotr Jaworski oraz dyrektor SP w Toszku pani Agata Zawadzka. Dziękuję wszystkim uczniom, którzy zadbali o oprawę artystyczną podsumowania akcji oraz członkom Szkolnego Koła Wolontariatu przy ZSO Nr 10 za pomoc w jego organizacji.

W załączonej prezentacji można zapoznać się z wynikami konkursów oraz wybranymi pracami plastycznymi. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich do udziału w akcji w przyszłym roku szkolnym!

organizatorka konkursów towarzyszących akcji
Joanna Olesińska

Pobierz prezentację

 

2017-02-03

Praca dla lekarzy

Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach zatrudni lekarzy do pełnienia dyżurów w Zespole Domowej Opieki Paliatywnej wraz z Oddziałem Medycyny Paliatywnej.

Zapewniamy:
1. Pracę w oddanym swojej misji zespole.
2. Atrakcyjne wynagrodzenie.
3. Rozwój zawodowy - możliwość podjęcia specjalizacji lekarskiej w dziedzinie medycyny paliatywnej, także w trybie rezydenckim.
4. Samochód służbowy.

Wymagania dotyczące lekarzy chcących podjąć pracę w placówkach opieki paliatywnej określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 października 2013r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej.

Kontakt:
lek.med. Artur Pakosz tel: 728-457-457

 

2017-02-03

Agenda Walnego Nadzwyczajnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych ,,Hospicjum" w Gliwicach.

 

Pobierz

 

2017-02-03

Projekty w Hospicjum

Zakończyła się prowadzona przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych ,,Hospicjum” w Gliwicach kolejna już III edycja projektu pt. ,,Uniwersytet Wolontariatu Medycznego” - był to projekt, który w swoich ramach mieścił cykl wykładów z komunikacji, wolontariatu, psychologii, rehabilitacji oraz pielęgniarstwa.

Celem projektu było przybliżenie młodym gliwiczanom potencjału jaki niesie ze sobą praca w wolontariacie. Bogata, praktyczna wiedza prelegentów, pomogła uczestnikom projektu skonfrontować ich dotychczasowe wyobrażenia o pracy wolontariusza z rzeczywistym jej obrazem.

Młodzi ludzie, którzy skorzystali z udziału w projekcie w przyszłości będą mieli szansę stać się aktywnymi wolontariuszami, gdyż zostali wyposażeni w wiedzę, która pomoże im sprawniej funkcjonować i odnajdywać się w tym nowym i specyficznym otoczeniu jakim jest Hospicjum.

Uczestnicy projektu wzięli również udział w cyklu wizyt studyjnych, w których dzięki technologii VR, mogli przeprowadzić operację na wirtualnym pacjencie i jednocześnie dostrzec konsekwencje swoich decyzji.

Projekt był finansowany przez Miasto Gliwice w ramach dotacji na wsparcie realizacji zadania publicznego w dziedzinie wspierania nauki, edukacji, oświaty i wychowania.

Zakończył się prowadzony przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych ,,Hospicjum” w Gliwicach projekt pt. ,,Niepełnosprawni w domu” - był to projekt, który w swoich ramach zawierał cykl warsztatów dla: rodziców mających niepełnosprawne dziecko umożliwiających efektywną opiekę i zrozumienie problemów; rodzeństwa mającego niepełnosprawnego brata lub siostrę umożliwiających wspólną aktywność oraz warsztaty dla osób niepełnosprawnych zachęcając do promowania swoich pasji, talentów i zainteresowań.

Celem projektu było umożliwienie osobom niepełnosprawnym z gliwickich rodzin aktywnego udziału w życiu społecznym. Promowano aktywny styl życia osób niepełnosprawnych, zachęcano rodziców do aktywnej, asertywnej i otwartej postawy w odniesieniu do swojego niepełnosprawnego dziecka, jak również przeprowadzone zostały warsztaty integracyjne dla zdrowego i niepełnosprawnego rodzeństwa.

Zadanie było współfinansowane ze środków otrzymanych od Miasta Gliwice na wspieranie zadania publicznego w dziedzinie działalności na rzecz osób niepełnosprawnych

 

2016-12-22

Święta Bożego Narodzenia

 

2016-12-15

Międzypokoleniowa Akademia Wolontariatu Medycznego

Powoli dobiega końca realizacja projektu „Międzypokoleniowa Akademia Wolontariatu Medycznego”. Projekt był realizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych „Hospicjum” w Gliwicach. Jego odbiorcami byli seniorzy i młodzież z Gliwic i powiatu.

W ramach projektu przeprowadzono cykl szkoleń i warsztatów w 10 grupach z zakresu wolontariatu i komunikacji interpersonalnej, psychologii społecznej i psychoonkologii, rehabilitacji medycznej i fizjoterapii, udzielania pierwszej pomocy i pielęgniarstwa. Zostały uczestnikom przybliżone poszczególne zagadnienia. Uczestnicy zdobyli praktyczne umiejętności, które były wykorzystywane w drugiej części projektu.

Do drugiego etapu zaprosiliśmy najbardziej zaangażowanych 25 seniorów i 25 młodych osób. Realizując różne działania w ramach wolontariatu hospicyjnego, uczestnicy mieli okazję sprawdzić i wykorzystać w praktyce zdobytą wiedzę i umiejętności. Dla podniesienia poziomu kompetencji i kształtowania profesjonalnych postaw społecznych wśród uczestników odbyła się także tematyczna wizyta studyjna, która zapoznała uczestników z innowacjami medycznymi w zakresie rehabilitacji kończyn osób po wypadkach, z dystrofią mięśniową i innymi schorzeniami utrudniającymi poruszanie. Wizyta pozwoliła uczestnikom na autorefleksję i wyciągnięcie własnych wniosków.

Jesienią z kolei w ramach wyjazdu edukacyjnego oraz wymian kompetencji i doświadczeń odbyły się warsztaty z zakresu: efektywnej współpracy, antystresowe, fizyczne i czasu wolnego. Ponadto pod okiem trenerów-moderatorów grupa podzieliła się na kilka zespołów, gdzie każdy zespół przygotował scenariusz. Na jego podstawie grupy uczyły pozostałe osoby praktycznych umiejętności, przydatnych w codziennym życiu.

Dla kształtowania świadomości wśród społeczeństwa lokalnego, uczestnicy projektu pomogli przy współorganizacji i współprowadzeniu cyklu konferencji tematycznych w obrębie swojego środowiska. Została wypromowana idea wolontariatu, a także zainicjowana dyskusja w środowisku lokalnym nad problemami i potrzebami osób terminalnie chorych. Dzięki konferencjom zostały także wypromowane rezultaty projektu.

Projekt został dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 (edycja 2016).

Bożena Niemczynowicz
Koordynator projektu

 

2016-12-01

Cyfryzacja hospicjum

 

W związku z wymogiem wprowadzenia dokumentacji elektronicznej od dnia 1 stycznia 2018 roku oraz działając w imieniu Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej zapraszam firmy informatyczne do przedstawienia kompleksowej propozycji cyfryzacji dokumentacji medycznej, uwzględniającej specyfikę i  potrzeby Zespołu Domowej Opieki Paliatywnej, Oddziału Medycyny Paliatywnej, Oddziału Dziennego Medycyny Paliatywnej i Poradni Medycyny Paliatywnej. Najlepsza propozycja zostanie przestawiona gronu eksperckiemu towarzystwa na spotkaniu w dniu 9.03.2017 roku.

Propozycje i zapytania  proszę składać na adres: pakosz@vp.pl w terminie do 6.01.2017 roku. Planowane spotkanie z prezentacjami - 12.01.2017 roku od godziny 9:00 w Sali  Centrum Organizacji Kulturalnych Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych  „Perełka”, mieszczącej się w Gliwicach przy ul. Studziennej 6.

Lek. med. Artur Pakosz
Prezes Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych „Hospicjum” w Gliwicach. Tel. 728 457 457

 

2016-11-25

,,Śląscy Młodzieżowi Liderzy Zdrowia kontra HIV”

Zakończył się prowadzony przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych „Hospicjum” w Gliwicach w okresie od czerwca do października br. projekt edukacyjno-wychowawczy skierowany do młodzieży w wieku 13-19 lat pt. „Śląscy Młodzieżowi Liderzy Zdrowia kontra HIV”.
Celem projektu było zwiększenie wiedzy młodzieży nt. wirusa HIV i choroby AIDS, zwiększenie świadomości nt. zagrożeń i możliwości zakażenia się wirusem, zapoznanie
z przyczynami zarażenia wirusem, promowanie postaw i zachowań sprzyjających unikaniu zachowań ryzykownych, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za siebie i innych, ale także promowanie postawy tolerancji wobec osób już zakażonych i chorych.

Dotychczasowe doświadczenia stowarzyszenia w szerokiej współpracy z młodzieżą wskazują, że młode osoby są gotowe i chętnie by się uczyć, rozwijać, pomagać; że potrafią być odpowiedzialne i otwarte; taką postawę warunkuje jednak nasza postawa wobec młodego człowieka - traktowanie go z należytą powagą, serio, nie zbywanie i nie bagatelizowanie jego osoby.
Projekt obejmował cykl zajęć z zastosowaniem różnorodnych metod aktywizujących, zachęcających do dyskusji, wyrażania własnych odczuć i opinii.

Udział w projekcie był bezpłatny.

Projekt „Śląscy Młodzieżowi Liderzy Zdrowia kontra HIV” był dofinansowany ze środków Zarządu Województwa Śląskiego.

Damian Wojnowski
Specjalista ds. promocji

 

2016-11-24

Serce seniora

Dobiegł końca prowadzony przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych „Hospicjum” w Gliwicach w okresie od miesiąca czerwca do października br. projekt pod nazwą ,,Serce Seniora”. Udział w projekcie był bezpłatny.

Dzięki realizacji projektu uczestnicy otrzymali wiedzę na temat chorób układu krążenia ( przyczyn i przebiegu chorób układu krążenia, skutków zachorowań na choroby układu krążenia ), dowiedzieli się jak ,,pielęgnować” postawy i zachowania sprzyjające unikaniu zachorowań na choroby układu krążenia oraz jak kształtować poczucie świadomej i odpowiedzialnej profilaktyki.
Uczestnikami projektu byli seniorzy z 4 miejscowości na województwa śląskiego.

Zadanie było dofinansowane ze środków Zarządu Województwa Śląskiego.

 

2016-11-24

Gorzki smak cukrzycy

Zakończył się prowadzony przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych „Hospicjum” w Gliwicach w okresie od czerwca do końca października br. Projekt kierowany do seniorów z terenu województwa śląskiego pod tytułem: „Gorzki smak cukrzycy”. Projekt poruszał narastający problem zachorowań na cukrzycę wśród osób starszych. Udział w projekcie był bezpłatny.

Celem projektu było:
- dostarczenie rzetelnej, poprawnej pod względem merytorycznym wiedzy nt. występowania cukrzycy,
- promowanie wśród osób starszych postaw i zachowań sprzyjających unikaniu zachorowań na cukrzycę,
- zachęcenie uczestników projektu do zdrowego i aktywnego stylu życia,
- kształtowanie poczucia świadomej i odpowiedzialnej profilaktyki, w tym zdrowego odżywiania.

Zadanie było dofinansowane ze środków Zarządu Województwa Śląskiego.

Izabela Zajusz
Specjalista ds. promocji

 

2016-11-23

Zamknięci w 4 ścianach

Dobiegł końca prowadzony przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych ,,Hospicjum” w Gliwicach w okresie od czerwca do października br. Projekt pt.: ,,Zamknięci w 4 ścianach”.
Celem projektu było umożliwienie osobom niepełnosprawnym aktywnego udziału w życiu społecznym.
Projekt, składał się z cyklu  warsztatów dla: rodziców mających niepełnosprawne dziecko umożliwiających efektywną opiekę i zrozumienie problemów; rodzeństwa mającego niepełnosprawnego brata lub siostrę umożliwiających wspólną aktywność oraz warsztaty dla osób niepełnosprawnych zachęcających do promowania swoich pasji, talentów i zainteresowań.
Prowadzący duży nacisk położyli na:
- promowanie aktywnego stylu życia osób niepełnosprawnych,
- zachęcanie rodziców do aktywnej, asertywnej i otwartej postawy w odniesieniu do swojego niepełnosprawnego dziecka,
- integrację zdrowego i niepełnosprawnego rodzeństwa.

Zadanie było dofinansowane ze środków Zarządu Województwa Śląskiego.

 

2016-12-08

Szkolenie na wolontariusza

Serdecznie zapraszam do zgłaszania się na kolejną edycję szkolenia dla kandydatów na wolontariuszy stacjonarnych Gliwickiego Hospicjum. Szkolenie to jest jedynym zaplanowanym na 2017 rok szkoleniem pozwalającym Państwu na dołączenie do zespołu wolontariuszy stacjonarnych w Naszym Hospicjum. "Wolontariat Hospicyjny - radość pomagania" to nie tylko tytuł szkolenia, to fakt, którego na co dzień doświadczają Nasi Wolontariusze i rzecz do której Was - kandydatów postaramy się przekonać w trakcie szkolenia.

Rekrutacja - 5 kroków, aby zostać wolontariuszem stacjonarnym

 

I. Zgłoszenia

Zgłoszeniana szkolenie są przyjmowane wyłącznie drogą elektroniczną od 17 listopada do 2 stycznia 2016. Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

Zapisz się na szkolenie, a my do Ciebie oddzwonimy i powiemy Ci co dalej :)

 

Wolontariuszem może zostać:


1. Osoba pełnoletnia, która jest pewna, że minimum przez rok, raz w tygodniu znajdzie 2 godziny wolnego czasu dla naszych Chorych.

2. Warunkiem posługiwania chorym jest posiadanie wyniku badań do celów sanitarno – epidemiologicznych. Osoby, które nie posiadają badań na nosicielstwo w kierunku sallmonella, schigella zostaną poproszone o ich wykonanie w trakcie szkolenia. Kandydat wykonuje badania na własny koszt, jednak po roku może starać się o zwrot poniesionych kosztów. W przypadku szczególnie trudnej sytuacji materialnej kandydata, dla którego jedynym przeciwwskazaniem do zostania wolontariuszem jest brak środków finansowych na pokrycie kosztów badań Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych Hospicjum w Gliwicach jako organizator szkolenia ma możliwość pokrycia w/w kosztów.

 

Przeciwwskazania do uczestnictwa w szkoleniu

Przeciwwskazaniem do wolontariatu stacjonarnego jest brak predyspozycji osobowościowych do bycia wolontariuszem hospicyjnym, żałoba po bliskiej osobie trwająca krócej niż rok, stwierdzona choroba psychiczna, uzależnienie od środków psychoaktywnych (alkohol, narkotyki), brak tolerancji dla różnych wyznań religijnych (również "chęć nawracania"),, brak badań do celów sanitarno – epidemilogicznych przed zakończeniem szkolenia oraz choroba nowotworowa w stadium diagnostyki i leczenia.

 

II. Rozmowa z psychologiem

Od 18 listopada do 9 stycznia 2017. każda z osób, która zgłosiła chęć uczestnictwa w szkoleniu zostanie zaproszona mailowo lub telefonicznie na wstępną, indywidualną rozmowę z psychologiem hospicyjnym kwalifikującym kandydatów do udziału w teoretycznej części szkolenia. Spotkania z psychologiem będą odbywały się w Hospicjum. Terminy rozmów będą ustalane indywidualnie z każdym z uczestników tak, by spotkanie odbyło się w najbardziej dogodnym dla uczestnika i psychologa czasie.

 

III. Plan szkolenia teoretycznego

Szkolenie teoretyczne składa się z 5 bloków tematycznych poświęconych:

istocie wolontariatu, opiece pielęgniarskiej, lekarskiej, psychologicznej i rehabilitacyjnej

w Naszym Hospicjum.

Miejsce spotkań: Filia GCOP przy ul. Kościuszki 35 w Gliwicach - 40 metrów od hospicjum, wejście do kamienicy obok apteki NOVUM. Zmotoryzowanym uczestnikom szkolenia proponujemy zaparkowanie samochodu na parkingu hospicyjnym.

Link do miejsca szkolenia:

Daty spotkań: 5 kolejnych śród od 11 stycznia 2017r. tj: 11 styczeń 18 styczeń ,25 styczeń ,01 luty i 8 luty 2017

Godziny spotkań: 17.00 – 20.00

 

IV rozmowa indywidualna

Po ukończeniu teoretycznej części szkolenia każdy z uczestników zostanie zaproszony na indywidualną rozmowę z koordynatorem ds. wolontariatu. Celem rozmowy jest kwalifikacja do praktycznej części szkolenia. Jeżeli obie strony są zgodne co do podjęcia dalszej części szkolenia wówczas kandydat ustala z koordynatorem dzień i godziny, w których będzie przychodził. Na tej podstawie koordynator dobiera kandydatowi Anioła Hospicyjnego - starszego stażem wolontariusza, z którym Kandydat będzie przychodził do hospicjum raz w tygodniu na 2 godziny przez kolejne 3 miesiące.V Zakończenie szkolenia

Po zakończeniu praktycznej części szkolenia z kandydatami, których predyspozycje osobowościowe nie budzą żadnych zastrzeżeń zostaną podpisane porozumienia o wykonywaniu świadczeń wolontarystycznych. W tym czasie kandydat na wolontariusza uzyskuje status pełnoprawnego wolontariusza i może wykonywać swoje obowiązki samodzielnie.


Stawanie się czyjąś ręką lub nogą nie jest z pewnością najłatwiejsza, ale może stać się najpiękniejszą drogą, drogą wolontariusza hospicyjnego.

Aneta Korzuśnik - Nowak
koordynator ds. wolontariatu

 

Jak zapisać się na szkolenie ?

Napisz mail pod adres: szkolenie@hospicjum.gliwice.pl

Podaj w nim swoje imię, nazwisko, adres zamieszkania, nr telefonu oraz nr pesel. Dane te służą przygotowaniu dokumentacji. Jeśli nie podasz wszystkich danych w mailu, możesz je zawsze uzupełnić podczas rozmowy telefonicznej. Pamiętaj to my oddzwonimy do Ciebie :)

 

2016-11-14

Rozbudowa hospicjum

Wykonanie A. Frat,
https://www.facebook.com/AFStudioSlask/

 

2016-11-01

Kwesta 1 listopadowa zakończona sukcesem

Kochani, kwesta 2016 zakończyła się wielkim sukcesem. Dziękuję!

Zebraliśmy 144 032,88 zł jest to o 11 851, 13zl więcej niż w roku ubiegłym. W tym roku w 18 miejscach kwestowało 716 wolontariuszy. 536 kobiety i 180 mężczyzn. Oprócz wolontariuszy stojących z puszkami w kweście udział wzięło 25 kierowców, 6 koordynatorów i 18 osób technicznych. Raz jeszcze dziękuję Wam wszystkim za tak owocne i liczne zaangażowanie jesteście wspaniali. Do zobaczenia w najbliższy piątek o godz. 18.00 w gliwickim Forum na podziękowaniach w sali o nazwie "Scena Forum". Sala ta znajduje się na piętrze)
Pełna uznania i szacunku

Aneta Korzuśnik - Nowak
Koordynator wolontariatu

 

2016-09-30

Kwesta 1 listopadowa - organizacje

Wszystkie organizacje, które chcą wziąć udział w kweście pierwszolistopadowej 2016 zapraszamy do kontaktu z administratorem pod adresem admin@hospicjum.gliwice.pl Wysyłając maila dostaniecie wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Wam na dostęp do systemu, w którym będziecie mogli zapisać swoich podopiecznych. Jeśli wysyłaliście swoje dane koordynatorowi wolontariatu to niebawem dostaniecie maila z potwierdzeniem i dostępem do systemu.

 

 

Nastpna Ostatnia

  Artykuły 1 do 25 ze wszystkich 156

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych "HOSPICJUM" w Gliwicach
ING Bank Śląski I O/Gliwice     22 1050 1285 1000 0002 0211 5374    KRS: 0000001834