O Hospicjum

Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach zostało powołane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych „HOSPICJUM”. Swoją działalność rozpoczęło 1 kwietnia 2000 r. Obecnie Hospicjum prowadzi trzy formy opieki nad osobami chorymi terminalnie:

  • Oddział Medycyny Paliatywnej
  • Zespół Domowej Opieki Paliatywnej
  • Poradnia Medycyny Paliatywnej

Medycyna Paliatywna skupia się na leczeniu i opiece nad nieuleczalnie chorymi, którzy znajdują się w okresie terminalnym śmiertelnej choroby. Celem działań medycyny paliatywnej nie jest zatrzymanie procesu chorobowego, ale poprawienie jakości życia osób w tej fazie choroby. Hospicjum jest miejscem, w którym w szczególności dba się o godność pacjentów, postrzegając człowieka holistycznie. By w pełni zrozumieć sytuację chorego opieka hospicyjna prowadzona jest przez interdyscyplinarny zespół specjalistów: lekarzy, pielęgniarek, psychologów, rehabilitantów, kapelana, pracowników niemedycznych oraz wolontariuszy. W ten sposób staramy się poznać i realizować potrzeby naszych podopiecznych na wszelkich wymiarach: fizycznym, społecznym oraz duchowym.

Medycyna Paliatywna odstępuje od prowadzenia uporczywej terapii. W Hospicjum nie stosuje się procedur medycznych, urządzeń technicznych i środków farmakologicznych w celu podtrzymywania funkcji życiowych nieuleczalnie chorego, które przedłuża jego umieranie, co niesie ze sobą nadmierne cierpienie chorego oraz jego rodziny. Działania personelu hospicyjnego koncentrują się na łagodzeniu dokuczliwych objawów choroby, kontroli dolegliwości bólowych oraz wsparciu psychicznym i duchowym pacjentów oraz ich najbliższych.

Dodaj komentarz

Skip to content