Jak zostać wolontariuszem?

Trzy kroki jak zostać wolontariuszem

Jeśli podjąłeś decyzję o zostaniu wolontariuszem w Naszym Hospicjum to…

  1. Zdecyduj czy chcesz pomagać akcyjnie- kilka razy w roku w organizowaniu różnych akcji na rzecz Hospicjum, czy też stacjonarnie- pomagając raz w tygodniu na Naszym oddziale.
  2. Jeśli chcesz pomagać akcyjnie wypełnij formularz zgłoszeniowy i czekaj na informację o możliwości pomocy w organizowanych akcjach.
  3. Jeśli chcesz zostać wolontariuszem stacjonarnym (medycznym lub niemedycznym):
  • wypełnij formularz zgłoszeniowy i zapisz się na szkolenie dla kandydatów na wolontariuszy. Możesz to zrobić drogą elektroniczną kliknijUWAGA system w przebudowie – jest on na ten moment wyłączony dla wolontariuszy. Jeśli chcecie zostać wolontariuszem prosimy o przesłanie maila na adres wolontariat@hospicjum.gliwice.pl
  • Po ukończeniu części teoretycznej szkolenia dla kandydatów na wolontariuszy zostaniesz zaproszony na indywidualną rozmowę z koordynatorem i/lub wyznaczoną przez niego osobą.
  • Po pozytywnym przebiegu rozmowy, przez trzy miesiące zostaniesz z nami jako kandydat na wolontariusza. W tym czasie zaopiekuje się Tobą Anioł Hospicyjny – starszy stażem wolontariusz.
  • Po zakończeniu części praktycznej podejmiemy wspólnie decyzję o Twoim wolontariacie w Hospicjum. Jeśli postanowimy ze sobą współpracować dostaniesz koszulkę wolontariusza i od tej pory będziesz mógł samodzielnie pomagać w Naszym Hospicjum.

W razie pytań lub wątpliwości skontaktuj się  z koordynatorem wolontariatu – mgr Anetą Korzuśnik pisząc na adres a.korzusnik@hospicjum.gliwice.pl.

Zanim podejmiesz decyzję…

1.Uporządkuj swoje myśli, oczyść motywację. Zastanów się z jakiego powodu decydujesz się na tak szczególny i trudny rodzaj wolontariatu. Jeśli masz do spłacenia życiowy dług, jeśli masz wrażenie, że Hospicjum to miejsce, w którym możesz zrehabilitować swoją przeszłość, lub przeżyć żałobę po śmierci bliskiej osoby to wiedz, że Twoja motywacja nie jest czysta. Uporządkuj swoje myśli i oczyść motywację, by odnaleźć swoje prawdziwe powołanie do pomagania. Pomagania nie za „coś”, ale mimo wszystko…

2.Zastanów się nad swoim wolnym czasem i odpowiedz sobie na pytanie czy mimo wszystkich zajęć jesteś w stanie raz w tygodniu wygospodarować ze swojego zabieganego życia czas dla drugiego człowieka?

Kiedy? W Każdy dzień tygodnia. Nasi chorzy nie przestają chorować w weekendy i święta, wręcz przeciwnie Twoja obecność w tym czasie jest im szczególnie potrzebna.

Ile? My mówimy raz w tygodniu, ale to Ty decydujesz o tym w jakim dniu i na jak długo będziesz nas odwiedzać.

3. Zastanów się nad swoimi mocnymi cechami, które będziesz mógł wykorzystać w swoim powołaniu. Nawet najmniejsza pomoc jest lepsza od wielkiego współczucia. Hospicjum to dom – Dom Ulgi w Cierpieniu. Jest on zdecydowanie większy od tego, w którym na co dzień przyszło nam mieszkać i z tego powodu zawsze jest w nim mnóstwo rzeczy do zrobienia. Myśląc o swoich mocnych stronach pomyśl o tym, które z domowych zajęć sprawia Ci największą radość? Może jest to robienie zakupów, a może czytanie, gra na instrumencie, prasowanie czy pomoc w sprzątaniu, a może największą radość sprawia Ci przebywanie z drugim człowiekiem? Stawanie się czyjąś ręką czy oczami nie jest proste, ale kiedy pomagasz w wypiciu kawy, zjedzeniu obiadu, albo kiedy czytasz książkę lub gazetę tak właśnie się staje.

4.Powołanie do bezpośredniego towarzyszenia i pomagania drugiemu człowiekowi nie jest łatwe. Wolontariat w Hospicjum wymaga wiele samozaparcia i dojrzałości. Dlatego w trosce o Naszych pacjentów zwracamy szczególną uwagę na słowność – innymi słowy czy jesteście raz w tygodniu (wtedy, kiedy obiecaliście, że będziecie)? Ze względu na wymaganą dojrzałość w bezpośrednim kontakcie z chorym wymagane jest osiągniecie pełnoletniości. Jednak wiek metrykalny to nie wszystko. Ważna jest odpowiedzialność za drugiego człowieka i samego siebie. Pamiętaj, że cokolwiek zrobisz na zawsze zmieni się w to, co uczyniłeś…

Aneta Korzuśnik – Nowak – Koordynator wolontariatu

Odkrywając powołanie do wolontariatu…

Powołanie do wolontariatu w Hospicjum to nic innego jak powołanie do pomocy nieuleczalnie chorym. Przyznaje, że nie jest to łatwe, a proces stawania się wolontariuszem trwa ok. 4 miesięcy. Ale kiedy już jako wolontariusz odkryjesz w swoim powołaniu radość pomagania szybko odkryjesz, że jakkolwiek starałbyś się w swoich działaniach to i tak zawsze więcej otrzymasz od pacjenta. Wolontariat z czasem staje się sposobem na życie. Życie, które nie ocenia, nie pędzi za resztą świata, widzi i słucha drugiego człowieka. Życie, w którym słowo człowiek oznacza godność, a nie umieranie…

Skip to content